České hnutí speciálních olympiád

Národní turnaj v přehazované 2012

XVII. ročník národního turnaje Českého hnutí speciálních olympiád v přehazované ve dnech 8. – 10. června 2012 Dřevěnice 2012

Za podpory Královehradeckého a Pardubického kraje

Národní turnaj v přehazované 2012 Národní turnaj v přehazované 2012

Dřevěnice po sedmnácté

Dvacet sportovních klubů se zdravotně postiženými sportovci z celé České republiky bojovalo o tomto víkendu o medaile na XVII. ročníku Národního turnaje Českého hnutí speciálních olympiád v přehazované. Společnou osobní záštitu nad akcí převzal hejtman Pardubického kraje a hejtman Královéhradeckého kraje, který také akci osobně zahájil. Turnaj uspořádal již posedmnácté Domov pod hradem Žampach.

Třídenního sportovního klání se zúčastnilo téměř 180 sportovců, kteří sehráli ve třech kategoriích celkem 59 zápasů. Pro všechny byl připraven doprovodný kulturní program, jako například hry a soutěže, diskotéka, noční ohňostroj. Se svoji ukázkou se představila také Policie ČR a členové kynologického klubu.
Na doplňkovém programu se podílela dále skupina studentů olomoucké fakulty tělesné kultury Univerzity Palackého, která se pod vedením profesorky Hany Válkové věnovala testování sportovních dovedností hráčů. „Srovnávací testy byly zaměřeny na pohybové dovedností spojené s touto specifickou míčovou hrou, jakou je přehazovaná. Na základě třídenního testování máme nyní k dispozici porovnání dovednosti u cca 140 sportovců z 20 klubů. To by mělo posloužit nejen pro zaměření jejich tréninku, ale také jako podklad pro kvalitnější rozdělování přihlášených klubů do herních skupin na turnaji. Jedním ze základních principů speciálně olympijského hnutí je totiž dělení závodníků do skupin na základě přibližně stejných pohybových dovedností. Jde nám o to, aby každý sportovec měl s ohledem na svém postižení stejnou šanci uspět“, vysvětluje Hana Válková, která se turnaje zúčastnila také v roli prezidentky Českého hnutí speciálních olympiád. „Za prezidium musím také udělit velkou pochvalu žampašským pořadatelům, kteří akci opět perfektně připravili“, dodala Hana Válková.
„Domov pod hradem Žampach se aktivně podílí na činnosti speciálně olympijského hnutí od jeho založení v roce 1990. Dnes hnutí zahrnuje cca 2500 sportovců s mentálním postižením ve 130 sportovních klubech v ČR“, doplňuje informaci Jaromír Fabián hlavní pořadatel turnaje z Domova pod hradem Žampach.
Turnaj v Dřevěnici se tradičně těší velkému zájmu veřejnosti a i v letošním roce se jí dostalo významné společenské podpory v podobě společné osobní záštity hejtmanů Pardubického a Královéhradeckého kraje.
V sedmnáctém ročníku národního turnaje v přehazované zvítězil v kategorii mužů sportovní klub Světáci Tloskov, v kategorii smíšené pak Lvíčata Dolní Lánov. Ve speciální kategorii tzv. unified, kde hrají společně zdravotně postižení sportovci v týmu s partnery, zvítězil ve skupině A sportovní klub Domova na zámku Bystré a ve skupině B pak klub Sport Ledce. Sportovní klub Domova pod hradem Žampach obsadil šesté místo v kategorii smíšených družstev.
Odkazy:
Více o této akci na www pořadatele: http://www.uspza.cz/index.php?id=3310
Více o této akci na www ČHSO: http://www.specialolympics.cz/index.htm
PaedDr. Luděk Grätz, ředitel domova

VÝSLEDKOVÁ LISTINA


KATEGORIE CHLAPCI / MUŽI
POŘADÍ VE SKUPINĚ
1. SK Světáci Tloskov
2. SK Medvědi Ostrava Třebovice
3. SK Arkádie Teplice


KATEGORIE SMÍŠENÁ
POŘADÍ VE SKUPINĚ
1. SK Lvíčata Dolní Lánov
2. SK Pážata Mladá Boleslav
3. SK Pegas RK / SK Atletik Kvasiny
4. SK Dravci Zběšičky
5. SK Slavoj Skřivany
6. SK Radost Žampach
7. SK Medůza Opava
8. SK Slavoj Dráčci SPMP Praha


KATEGORIE UNIFIED sk. A.
POŘADÍ VE SKUPINĚ
1. SK DNZ Bystré
2. SK Město Albrechtice
3. SK Sluníčko Ostrava Muglinov
4. SK Slavoj SPMP Praha
5. SK Paprsek Praha


KATEGORIE UNIFIED sk. B.
POŘADÍ VE SKUPINĚ
1. SK Sport Ledce
2. SK Chmel Tuchořice
3. SK Psohlavci Stod
4. SK Sršni Milovice

 

Národní turnaj v přehazované 2012Národní turnaj v přehazované 2012

Národní turnaj v přehazované 2012Národní turnaj v přehazované 2012